Artists’ Moving Image Network

Setup in 2018, AMIN is a critical forum for artists, programmers and researchers with an invested interest in artists’ moving image.

Every three weeks we convene to watch and discuss moving image work by group members, alongside contemporary and historical work by international artists.

The informal meetings are a chance to connect with peers, receive feedback on your work, and develop your moving image practice.

AMIN is free and open to all. Although our initial focus was on those living and working West Yorkshire, moving to a hybrid format (online and in-person) has enabled us to connect with people across the UK.

All meetings are accessible both in-person (at Pavilion’s space in Leeds City Centre) and online on Zoom.

Meetings are led by Pavilion Director Will Rose.

To attend get in touch here

Pavilion also hosts an annual, guest curated, public screening programme that aims to create a dialogue between the work of AMIN members, and international artists and their practices.

AMIN Screening Weekend (2019) – Curated by Herb Shellenberger →
Re-Shift, Re-Calibrate (2020) – Curated by Myriam Mouflih →

Upcoming Meetings
Wed 12 Jun 2024
Wed 3 Jul 2024
Wed 24 Jul 2024
Wed 14 Aug 2024

AMIN associates

Website: ☼
Instagram: ☽
Twitter: ☂︎
Vimeo/Youtube: ☁︎

Mahshid Alavi
Zish Alexander
Katherine Armstrong
Joe Bateman
Sophie Bullen
Joanna Byrne
Vanja Čelebičić
Bethany Chamberlain ☁︎
Clare Charnley
Polina Chizhova
Geoffrey Clout
Rhian Cooke
Fraser Cornall
Amelia Crouch ☁︎
Ronnie Danaher ☂︎
Julia Deakin ☂︎
Doug Dixon-Barker
Amy Dickson
Jo Dunn
Michelle Duxbury
Dr Sarah Feinstein ☂︎
Wes Foster
Catriona Gallagher ☁︎
Sydney Gilbride
Joe Goff ☁︎
Vanalyne Green
Ghada Habib
Jenny Handley
Stu Hansom
Joshua Hart
Jaqueline Holt
Bethan Hughes
Ian Jackson
Jamie Jenkinson
Kani Kamil
Kin ☂︎
Sarai Kirshner ☁︎ ☂︎
Samuel Lanchin
Antonia Luxem
MARF
Samra Mayanja
Jill McKnight ☂︎
Harry Meadley
Nasser Memarzia
Oliver Mezger
Alice Miller ☂︎
Karanjit Panesar
Jack Pell
Sarah Roberts
Olivia Ross
Reman Sadani
Peter Samson
Geraldine Snell ☁︎
David Steans
Rahman Taha
James Thompson
Sunny Vowles ☁︎
Janey Walklin ☁︎
Simon Warner
Harlan Whittingham
RL Wilson
Benjamin Wilson
Terry Wragg
Upcoming Meetings
Wed 12 Jun 2024
Wed 3 Jul 2024
Wed 24 Jul 2024
Wed 14 Aug 2024

Past Meetings
Wed 15 May 2024 (in-person and online)
Work presented by Pavilion (Stan Brakhage & Ken Jacobs)

Wed 24 Apr 2024 (in-person and online)
Work from Queer East Festival presented by Pavilion (Lana Lin & Shu Lea Cheang)

Wed 3 Apr 2024 (in-person and online)
Work presented by Zeo Fawcett
Additional work by Leslie Thornton

Wed 13 Mar 2024 (in-person and online)
Work from Berwick Film and Media Arts Festival presented by Pavilion (Adam Piron, Basma al-Shalrif, Kamal Aljafari)

Wed 28 Feb 2024 (in-person and online)
Work presented by Mark Fell and Pavilion (Robert Whitman)

Wed 31 Jan 2024 (in-person and online)
Work presented by Sophie Chapman
Additional work by VSW students and Robert Frank

Wed 10 Jan 2024 (in-person and online)
Work presented by Maria Anastassiou
Additional work by Anna Kannava

Wed 13 Dec 2023 (in-person and online)
Work presented by Joshua Hart
Additional work by Martin Arnold and Carolee Schneemann

Wed 15 Nov 2023 (in-person and online)
Work presented by Afra Shafiq
Additional work by Janie Geiser and Lis Rhodes

Wed 1 Nov 2023 (in-person and online)
Work presented by Alfie White
Additional work by Mark Aerial Waller, Adam Chodzko and Jennifer Reeder

Wed 18 Oct 2023 (in-person and online)
Work presented by Simone Bennett
Additional work by Rosalind Nashashibi

Wed 20 Sep 2023 (in-person and online)
Work presented by Pavilion (Mary Helena Clarke, Deborah Stratman)

Wed 6 Sep 2023 (online)
Work presented by Holly Slingsby and Fraser Cornall
Additional work by Kenneth Anger

Wed 9 Aug 2023 (online)
Work presented by Mathew Wayne Parkin
Additional work by Hollis Frampton

Wed 26 July 2023 (in-person and online)
Work presented by Joanna Byrne and Catriona Gallagher

Wed 12 July 2023 (in-person and online)
Work presented by OHV Mezger

Wed 21 June 2023 (in-person and online)
Work presented by Katherine Armstrong (Jukka Siikala)
Additional work by Kurt Kren and James Richards & Steve Reinke

Wed 17 May 2023 (online)
Work presented by Amy Pennington
Additional work by Chris Ulutupu

Wed 3 May 2023 (online)
Work presented by Pavilion (Oleksiy Radynski, Jonelle Twum, Narges Kalhor)

Wed 19 April 2023 (online)
Work presented by Fraser Cornall
Additional work by Melvin Moti

Wed 5 Apr 2023 (in-person and online)
Work presented by James Thompson
Additional work by Jennifer Nightingale

Wed 22 May 2023 (in-person and online)
Work presented by Amelia Crouch
Additional work by Lynne Sachs

Wed 8 Mar 2023 (in-person and online)
Work presented by Pavilion (Sirah Foighel Brutmann, Eitan Efrat and Luis Arnias)

Wed 22 Feb 2023 (online)
Work presented by Ian Nnyanzi
Additional work by Christopher Maclaine

Wed 25 Jan 2023 (in-person and online)
Work presented by Samra Mayanja
Additional work by Lindsay McIntyre

Wed 11 Jan 2023 (in-person and online)
Work presented by Pavilion (Michael Snow and Ryan Gander)

Wed 21 Dec 2022 (in–person and online)
Group exercise
Additional work by Ken Jacobs

Wed 16 Nov 2022 (online)
Work presented by Amy Dickson & Jamie Jenkinson (Nat Kochan, Zara Joan Miller, Alex OB)

Wed 2 Nov 2022 (online)
Work presented by Joseph June Bond, Joanna Byrne & Rhian Cooke
Additional work by Stan Brakhage & Janie Geiser

Wed 19 Oct 2022 (online)
Guest: Ghada Habib
Additional work by Mona Hatoum

Wed 5 Oct 2022 (in–person and online)
Work presented by Samuel Lanchin
Guest: Jamie Jenkinson

Wed 21 Sep 2022 (online)
Work by Margaret Tait & Hito Steyerl

Wed 7 Sep 2022 (in-person and online)
Work presented by Ronnie Danaher
Additional works by Richard Grayson, Orian Barki & Meriem Bennani

Wed 10 Aug 2022 (online meeting)
Guests: Yaku Stapleton & Harry Clayton-Wright
Additional works by Mark Aerial Waller & Tim Etchells

Wed 27 Jul 2022 (online meeting)
Guest: James Holcombe & Stu Hansom (Aire Street Darkroom)

Wed 13 Jul 2022 (online meeting)
Work presented by alabamathirteen
Additional work by Stephen Dwoskin

Wed 15 Jun 2022 (online meeting)
Guest: Bradley Eros
Additional work by Joseph Cornell

Wed 1 Jun 2022 (online meeting)
Work presented by Antonia Luxem
Additional work by Barbara Hammer

Wed 18 May 2022 (online meeting)
Guest: Kasper Feyrer

Wed 4 May 2022 (online meeting)
Poems read by Julia Deakin
Additional work by George Szirtes & Sergei Loznitsa

Wed 20 Apr 2022 (online meeting)
Work presented by Zish Alexander
Guest: Andrew Black

Wed 6 Apr 2022 (online meeting)
Work presented by Oliver Mezger
Additional work by Larry Gottheim
Guest: Alex Hetherington

Wed 23 Mar 2022 (online meeting)
Reading: Jasleen Kaur/Alia Syed: ‘Staring at the Arte’ from Film Talks ed. by Simon Payne & Andrew Valance (2021)

Wed  9 Mar 2022 (online meeting)
Work presented by Mahshid Alavi
Additional work by Alia Syed

Wed 23 Feb 2022 (online meeting)
Guests: Onyeka Igwe & L.Franklin Gilliam

Wed 9 Feb 2022 (online meeting)
Reading: David James, For a Working-Class Television: The Miner’s Campaign Tape Project, 1996
Work: Miner’s Campaign Tapes: Only Doing Their Job?

Wed 26 Jan 2022 (online meeting)
Work presented by Jill McKnight
Additional work: Luke Fowler

Wed 12 Jan 2022 (online meeting)
Work presented by Rahman Taha
Additional work: Robert Frank

Wed 15 Dec 2021 (online meeting)
Guest: Luna Morgana
Reading: Artists’ in Solidarity with Sex Workers (2019)

Wed 1 Dec 2021 (online meeting)
Guest: Nick Thurston

Wed 17 Nov 2021 (online meeting)
Work presented by Catriona Gallagher & Joshua Hart

Wed 3 Nov 2021 (online meeting)
Reading group session: Writings of Margaret Tait
In collaboration with Edinburgh Film & Video Arts

Wed 20 Oct 2021 (online meeting)
Work presented by Alex Hetherington & George Finlay Ramsay
Additional work: Margaret Tait

Wed 6 Oct 2021 (online meeting)
Work presented by Jaqueline Holt
Additional work: Anne Charlotte Robertson

Wed 22 Sep 2021 (online meeting)
Reading group session: Fernando Solanas and Octavio Getino, Toward a Third Cinema, 1968
Guest: Andy Moore

Wed 8 Sep 2021 (online meeting)
Work presented by Ian Jackson
Additional work: Gordon Matta Clark & Chris Burden

Wed 25 Aug 2021 (online meeting)
Work presented by Pavilion

Wed 11 Aug 2021 (online meeting)
Reading group session: Ian White, Performer, Audience, Mirror: Cinema, Theatre and the Idea of the Live, 2012.

Wed 28 Jul 2021 (online meeting)
Guest: Mark Fell
Work by: Peter Gidal & Dan Graham

Wed 14 Jul 2021 (online meeting)
Work presented by Karanjit Panesar
Additional work: Omar Fast

Wed 30 Jun 2021 (online meeting)
Work presented by Catriona Gallagher
Additional work: Menelik Shabazz & Imruh Bakari

Wed 16 June 2021 (online meeting)
Work presented by James Thompson, Kerri Jefferis & Sophie Chapman
Additional work: Graham Ellard & Stephen Johnstone

Wed 2 Jun 2021 (online meeting)
Work presented by Kerri Jefferis & Rhian Cooke
Additional work: Robert Breer

Wed 19 May 2021 (online meeting)
Guest: Robert Whitman

Wed 5 May 2021 (online meeting)
Work by Michael Snow & Jennifer Reeder

Wed 21 Apr 2021 (online meeting)
Work by Samra Mayanja & Sam Lanchin

Wed 14 Apr 2021 (online meeting)
Work by Lynne Sachs, Guy Oliver, Saul Levine

Wed 24 Mar 2021 (online meeting)
Work presented by Sonia Moran & Clare Charnley
Additional work: Guy Sherwin

Wed 10 Mar 2021 (online meeting)
Work presented by Kerri Jefferis & Sophie Chapman
Guest: Jenny Hogarth

Wed 24 Feb 2021 (online meeting)
Work presented by Jenny Handley
Additional work: Stephen Sutcliffe & Pipilotti Rist

Wed 10 February 2021 (online meeting)
Work presented by Jack Pell & Harlan Whittingham
Additional work: Kristin Lucas & Ben Russell

Wed 27 Jan 2021 (online meeting)
Work presented by Josh Hart
Additional work: John Sullivan

Wed 13 Jan 2021 (online meeting)
Work: William Raban and Robert Fenz

Wed 16 December 2020 (online meeting)
Work presented by Simon Warner
Additional work: Jozef Rabokowski and Eve Heller

Wed 9 December 2020 (online meeting)
Work presented by Catriona Gallagher
Additional work: Juan Soto

Wed 18 November 2020 (online meeting)
Work presented by Kani Kamil & Harry Meadley

Wed 11 November 2020 (online meeting)
Work presented by: Sarah Danaher and Geoff Clout
Additional work: Patrick Keiller

Wed 21 October 2020 (online meeting)
Work presented by: Geraldine Snell and D’arcy Darilmaz
Additional work by Marjorie Keller

Wed 7 October 2020 (online meeting)
Work by: Luke Fowler and Maria Anastassiou from Berwick Film and Media Arts Festival
Guest: Peter. Taylor (Director, BFMAF)

Wed 4 August 2020 (online meeting)
Work presented by: Clare Charnley and Lucy Clout
Additional work: Sarah Purcill, Steve Reinke

Wed 22 July 2020 (online meeting)
Work presented by: Sarai Kirschner
Additional work: Chick Strand, Steve Reinke

Wed 8 July 2020 (online meeting)
Work presented by: Amelia Crouch, Joe Whitmore
Additional work: Arthur Jafa/Kanye West

Wed 24 June 2020 (online meeting)
Work presented by: James Thompson, Harlan Whittingham
Additional work: Carolyn Lazard

Wed 10 June 2020 (online meeting)
Work presented by: Rhian Cooke
Additional work: Media in Education Unit (Bradford)
Guests: Julia Parks & Kate Davis

Wed 27 May 2020 (online meeting)
Work presented by: Samra Mayanja
Additional work: Steve Reinke
Guest: Jessica Ashman

Wed 13 May 2020 (online meeting)
Guest: Onyeka Igwe

Wed 6 May 2020 (online meeting)
Work by: Sohrab Hura and Steve Reinke
Guest: Ben Clay (Lupton Fawcett, discussing intellectual property and artists’ film) and Myriam Mouflih (discussing this year’s artists’ Moving Image Network showcase)

Wed 15 April 2020 (online meeting)
Work presented by: Bethany Chamberlain
Additional work: Antfarm and Judith Goddard

Wed 1 April 2020 (online meeting)
Work presented by: Olive Sanderson
Additional work: Cauleen Smith and Adam Chodzko

Wed 19 February 2020
Work presented by: Harlan Whittingham, Douglas Dixon Barker and Marta Saccavino
Additional work: Noriko Nakamura and NASTYNASTY©
Guest: Channon Goodwin

Wed 22 January 2020
Work presented by: David Steans and Josh Hart
Additional work: Phil Solomon and Sulaiman Majali
Guest: Myriam Mouflih

Wed 18 December 2019
Work presented by: Clare Charnley, Janey Walklin and Pavilion
Guests: Polina Chizhova and James Stephen Wright

Wed 20 November 2019
Work presented by: Geoff Clout, Harry Meadley and Joshua Hart
Additional work: Brian Gothong Tan

Wed 23 October 2019
Work presented by: Sophie Chapman & Kerri Jefferis, Samra Mayanja and Bethany Chamberlain
Additional work: George Kuchar

25 September 2019
Work presented by: Harlan WhittinghamJames Thompson
Additional work: Stephen Sutcliffe, Boyle Family

17 July 2019
Work presented by: David Steans
Additional work: Mike Dibb
Guest: Ika Yuliana

19 June 2019
Work presented by: Harry Meadley, Leeds Animation Workshop
Guests: Ismal Muntaha, George Clark

22 May 2019
Work presented by: Joe Goff, D’arcy Darilmaz, Sophie Chapman & Kerri Jefferis

24 April 2019
Work presented by: David Steans, Bethan Hughes
Guest: Herb Shellenberger

20 March 2019
Work presented by: Geoff Clout, Rhian Cooke
Additional work: Stuart Marshall

13 February 2019
Work presented by: James Thompson
Additional work: William Greaves, Hollis Frampton/Joyce Weiland

23 January 2019
Work presented by: Harlan Whittingham, Janey Walklin, Joshua Hart
Additional work: Leslie Thornton

18 December 2018
Group collaboration with Jatiwangi Art Factory + work presented by Alistair Macdonald
Additional work: Leslie Thornton

19 November 2018
Work presented by: Harry Meadley, Peter Samson, Claire Hope
Additional work: Leslie Thornton
Guest: Stephen Sutcliffe

23 October 2018
Work presented: Janey Walklin, Stella Baraklianou
Additional work by: Leslie Thornton
Guest: Vanalyne Green, Mark Fell

19 September 2018
Work presented by: Geraldine Snell, Harlan Whittingham
Additional work: James Richards & Steve Reinke
Guest: Adam Pugh

25 July 2018
Work presented by: Claire Charnley, Helen Petts, James Thompson, Robert Wilson

19 June 2018
Work presented by: David Steans, Bethan Hughes, Will Rose

23 May 2018
Work presented by: Claire Hope, Harry Meadley, Simon Warner, Aiden Winterburn
Guests: George Clark, Ismal Muntaha & Bunga Siagian

Past Meetings
Wed 15 May 2024 (in-person and online)
Work presented by Pavilion (Stan Brakhage & Ken Jacobs)

Wed 24 Apr 2024 (in-person and online)
Work from Queer East Festival presented by Pavilion (Lana Lin & Shu Lea Cheang)

Wed 3 Apr 2024 (in-person and online)
Work presented by Zeo Fawcett
Additional work by Leslie Thornton

Wed 13 Mar 2024 (in-person and online)
Work from Berwick Film and Media Arts Festival presented by Pavilion (Adam Piron, Basma al-Shalrif, Kamal Aljafari)

Wed 28 Feb 2024 (in-person and online)
Work presented by Mark Fell and Pavilion (Robert Whitman)

Wed 31 Jan 2024 (in-person and online)
Work presented by Sophie Chapman
Additional work by VSW students and Robert Frank

Wed 10 Jan 2024 (in-person and online)
Work presented by Maria Anastassiou
Additional work by Anna Kannava

Wed 13 Dec 2023 (in-person and online)
Work presented by Joshua Hart
Additional work by Martin Arnold and Carolee Schneemann

Wed 15 Nov 2023 (in-person and online)
Work presented by Afra Shafiq
Additional work by Janie Geiser and Lis Rhodes

Wed 1 Nov 2023 (in-person and online)
Work presented by Alfie White
Additional work by Mark Aerial Waller, Adam Chodzko and Jennifer Reeder

Wed 18 Oct 2023 (in-person and online)
Work presented by Simone Bennett
Additional work by Rosalind Nashashibi

Wed 20 Sep 2023 (in-person and online)
Work presented by Pavilion (Mary Helena Clarke, Deborah Stratman)

Wed 6 Sep 2023 (online)
Work presented by Holly Slingsby and Fraser Cornall
Additional work by Kenneth Anger

Wed 9 August 2023 (online)
Work presented by Mathew Wayne Parkin
Additional work by Hollis Frampton

Wed 26 July 2023 (in-person and online)
Work presented by Joanna Byrne and Catriona Gallagher

Wed 12 July 2023 (in-person and online)
Work presented by OHV Mezger
Additional work by Arthur Jafa

Wed 21 June 2023 (in-person and online)
Work presented by Katherine Armstrong (Jukka Siikala)
Additional work by Kurt Kren and James Richards & Steve Reinke

Wed 17 May 2023 (online)
Work presented by Amy Pennington
Additional work by Chris Ulutupu

Wed 3 May 2023 (online)
Work presented by Pavilion (Oleksiy Radynski, Jonelle Twum, Narges Kalhor)

Wed 19 April 2023 (online)
Work presented by Fraser Cornall
Additional work by Melvin Moti

Wed 5 Apr 2023 (in-person and online)
Work presented by James Thompson
Additional work by Jennifer Nightingale

Wed 22 Mar 2023 (in-person and online)
Work presented by Amelia Crouch
Additional work by Lynne Sachs

Wed 8 Mar 2023 (in-person and online)
Work presented by Pavilion (Sirah Foighel Brutmann, Eitan Efrat and Luis Arnias)

Wed 22 Feb 2023 (online)
Work presented by Ian Nnyanzi
Additional work by Christopher Maclaine

Wed 25 Jan 2023 (in-person and online)
Work presented by Samra Mayanja
Additional work by Lindsay McIntyre

Wed 11 Jan 2023 (in-person and online)
Work presented by Pavilion (Michael Snow and Ryan Gander)

Wed 21 Dec 2022 (in–person and online)
Group exercise
Additional work by Ken Jacobs

Wed 16 Nov 2022 (online)
Work presented by Amy Dickson & Jamie Jenkinson (Nat Kochan, Zara Joan Miller, Alex OB)

Wed 2 Nov 2022 (online)
Work presented by Joseph June Bond, Joanna Byrne & Rhian Cooke
Additional work by Stan Brakhage & Janie Geiser

Wed 19 Oct 2022 (online)
Guest: Ghada Habib
Additional work by Mona Hatoum

Wed 5 Oct 2022 (in–person and online)
Work presented by Samuel Lanchin
Guest: Jamie Jenkinson

Wed 21 Sep 2022 (online)
Work by Margaret Tait & Hito Steyerl

Wed 7 Sep 2022 (in-person and online)
Work presented by Ronnie Danaher
Additional works by Richard Grayson, Orian Barki & Meriem Bennani

Wed 10 Aug 2022 (online meeting)
Guests: Yaku Stapleton & Harry Clayton-Wright
Additional works by Mark Aerial Waller & Tim Etchells

Wed 27 Jul 2022 (online meeting)
Guest: James Holcombe & Stu Hansom (Aire Street Darkroom)

Wed 13 Jul 2022 (online meeting)
Work presented by alabamathirteen
Additional work by Stephen Dwoskin

Wed 15 Jun 2022 (online meeting)
Guest: Bradley Eros
Additional work by Joseph Cornell

Wed 1 Jun 2022 (online meeting)
Work presented by Antonia Luxem
Additional work by Barbara Hammer

Wed 18 May 2022 (online meeting)
Guest: Kasper Feyrer

Wed 4 May 2022 (online meeting)
Poems read by Julia Deakin
Additional work by George Szirtes & Sergei Loznitsa

Wed 20 Apr 2022 (online meeting)
Work presented by Zish Alexander
Guest: Andrew Black

Wed 6 Apr 2022 (online meeting)
Work presented by Oliver Mezger
Additional work by Larry Gottheim
Guest: Alex Hetherington

Wed 23 Mar 2022 (online meeting)
Reading: Jasleen Kaur/Alia Syed: ‘Staring at the Arte’ from Film Talks ed. by Simon Payne & Andrew Valance (2021)

Wed  9 Mar 2022 (online meeting)
Work presented by Mahshid Alavi
Additional work by Alia Syed

Wed 23 Feb 2022 (online meeting)
Guests: Onyeka Igwe & L.Franklin Gilliam

Wed 9 Feb 2022 (online meeting)
Reading: David James, For a Working-Class Television: The Miner’s Campaign Tape Project, 1996
Work: Miner’s Campaign Tapes: Only Doing Their Job?

Wed 26 Jan 2022 (online meeting)
Work presented by Jill McKnight
Additional work: Luke Fowler

Wed 12 Jan 2022 (online meeting)
Work presented by Rahman Taha
Additional work: Robert Frank

Wed 15 Dec 2021 (online meeting)
Guest: Luna Morgana
Reading: Artists’ in Solidarity with Sex Workers (2019)

Wed 1 Dec 2021 (online meeting)
Guest: Nick Thurston

Wed 17 Nov 2021 (online meeting)
Work presented by Catriona Gallagher & Joshua Hart

Wed 3 Nov 2021 (online meeting)
Reading group session: Writings of Margaret Tait
In collaboration with Edinburgh Film & Video Arts

Wed 20 Oct 2021 (online meeting)
Work presented by Alex Hetherington & George Finlay Ramsay
Additional work: Margaret Tait

Wed 6 Oct 2021 (online meeting)
Work presented by Jaqueline Holt
Additional work: Anne Charlotte Robertson

Wed 22 Sep 2021 (online meeting)
Reading group session: Fernando Solanas and Octavio Getino, Toward a Third Cinema, 1968
Guest: Andy Moore

Wed 8 Sep 2021 (online meeting)
Work presented by Ian Jackson
Additional work: Gordon Matta Clark & Chris Burden

Wed 25 Aug 2021 (online meeting)
Work presented by Pavilion

Wed 11 Aug 2021 (online meeting)
Reading group session: Ian White, Performer, Audience, Mirror: Cinema, Theatre and the Idea of the Live, 2012.

Wed 28 Jul 2021 (online meeting)
Guest: Mark Fell
Work by: Peter Gidal & Dan Graham

Wed 14 Jul 2021 (online meeting)
Work presented by Karanjit Panesar
Additional work: Omar Fast

Wed 30 Jun 2021 (online meeting)
Work presented by Catriona Gallagher
Additional work: Menelik Shabazz & Imruh Bakari

Wed 16 June 2021 (online meeting)
Work presented by James Thompson, Kerri Jefferis & Sophie Chapman
Additional work: Graham Ellard & Stephen Johnstone

Wed 2 Jun 2021 (online meeting)
Work presented by Kerri Jefferis & Rhian Cooke
Additional work: Robert Breer

Wed 19 May 2021 (online meeting)
Guest: Robert Whitman

Wed 5 May 2021 (online meeting)
Work by Michael Snow & Jennifer Reeder

Wed 21 Apr 2021 (online meeting)
Work by Samra Mayanja & Sam Lanchin

Wed 14 Apr 2021 (online meeting)
Work by Lynne Sachs, Guy Oliver, Saul Levine

Wed 24 Mar 2021 (online meeting)
Work presented by Sonia Moran & Clare Charnley
Additional work: Guy Sherwin

Wed 10 Mar 2021 (online meeting)
Work presented by Kerri Jefferis & Sophie Chapman
Guest: Jenny Hogarth

Wed 24 Feb 2021 (online meeting)
Work presented by Jenny Handley
Additional work: Stephen Sutcliffe & Pipilotti Rist

Wed 10 February 2021 (online meeting)
Work presented by Jack Pell & Harlan Whittingham
Additional work: Kristin Lucas & Ben Russell

Wed 27 Jan 2021 (online meeting)
Work presented by Josh Hart
Additional work: John Sullivan

Wed 13 Jan 2021 (online meeting)
Work: William Raban and Robert Fenz

Wed 16 December 2020 (online meeting)
Work presented by Simon Warner
Additional work: Jozef Rabokowski and Eve Heller

Wed 9 December 2020 (online meeting)
Work presented by Catriona Gallagher
Additional work: Juan Soto

Wed 18 November 2020 (online meeting)
Work presented by Kani Kamil & Harry Meadley

Wed 11 November 2020 (online meeting)
Work presented by: Sarah Danaher and Geoff Clout
Additional work: Patrick Keiller

Wed 21 October 2020 (online meeting)
Work presented by: Geraldine Snell and D’arcy Darilmaz
Additional work by Marjorie Keller

Wed 7 October 2020 (online meeting)
Work by: Luke Fowler and Maria Anastassiou from Berwick Film and Media Arts Festival
Guest: Peter. Taylor (Director, BFMAF)

Wed 4 August 2020 (online meeting)
Work presented by: Clare Charnley and Lucy Clout
Additional work: Sarah Purcill, Steve Reinke

Wed 22 July 2020 (online meeting)
Work presented by: Sarai Kirschner
Additional work: Chick Strand, Steve Reinke

Wed 8 July 2020 (online meeting)
Work presented by: Amelia Crouch, Joe Whitmore
Additional work: Arthur Jafa/Kanye West

Wed 24 June 2020 (online meeting)
Work presented by: James Thompson, Harlan Whittingham
Additional work: Carolyn Lazard

Wed 10 June 2020 (online meeting)
Work presented by: Rhian Cooke
Additional work: Media in Education Unit (Bradford)
Guests: Julia Parks & Kate Davis

Wed 27 May 2020 (online meeting)
Work presented by: Samra Mayanja
Additional work: Steve Reinke
Guest: Jessica Ashman

Wed 13 May 2020 (online meeting)
Guest: Onyeka Igwe

Wed 6 May 2020 (online meeting)
Work by: Sohrab Hura and Steve Reinke
Guest: Ben Clay (Lupton Fawcett, discussing intellectual property and artists’ film) and Myriam Mouflih (discussing this year’s artists’ Moving Image Network showcase)

Wed 15 April 2020 (online meeting)
Work presented by: Bethany Chamberlain
Additional work: Antfarm and Judith Goddard

Wed 1 April 2020 (online meeting)
Work presented by: Olive Sanderson
Additional work: Cauleen Smith and Adam Chodzko

Wed 19 February 2020
Work presented by: Harlan Whittingham, Douglas Dixon Barker and Marta Saccavino
Additional work: Noriko Nakamura and NASTYNASTY©
Guest: Channon Goodwin

Wed 22 January 2020
Work presented by: David Steans and Josh Hart
Additional work: Phil Solomon and Sulaiman Majali
Guest: Myriam Mouflih

Wed 18 December 2019
Work presented by: Clare Charnley, Janey Walklin and Pavilion
Guests: Polina Chizhova and James Stephen Wright

Wed 20 November 2019
Work presented by: Geoff Clout, Harry Meadley and Joshua Hart
Additional work: Brian Gothong Tan

Wed 23 October 2019
Work presented by: Sophie Chapman & Kerri Jefferis, Samra Mayanja and Bethany Chamberlain
Additional work: George Kuchar

25 September 2019
Work presented by: Harlan WhittinghamJames Thompson
Additional work: Stephen Sutcliffe, Boyle Family

17 July 2019
Work presented by: David Steans
Additional work: Mike Dibb
Guest: Ika Yuliana

19 June 2019
Work presented by: Harry Meadley, Leeds Animation Workshop
Guests: Ismal Muntaha, George Clark

22 May 2019
Work presented by: Joe Goff, D’arcy Darilmaz, Sophie Chapman & Kerri Jefferis

24 April 2019
Work presented by: David Steans, Bethan Hughes
Guest: Herb Shellenberger

20 March 2019
Work presented by: Geoff Clout, Rhian Cooke
Additional work: Stuart Marshall

13 February 2019
Work presented by: James Thompson
Additional work: William Greaves, Hollis Frampton/Joyce Weiland

23 January 2019
Work presented by: Harlan Whittingham, Janey Walklin, Joshua Hart
Additional work: Leslie Thornton

18 December 2018
Group collaboration with Jatiwangi Art Factory + work presented by Alistair Macdonald
Additional work: Leslie Thornton

19 November 2018
Work presented by: Harry Meadley, Peter Samson, Claire Hope
Additional work: Leslie Thornton
Guest: Stephen Sutcliffe

23 October 2018
Work presented: Janey Walklin, Stella Baraklianou
Additional work by: Leslie Thornton
Guest: Vanalyne Green, Mark Fell

19 September 2018
Work presented by: Geraldine Snell, Harlan Whittingham
Additional work: James Richards & Steve Reinke
Guest: Adam Pugh

25 July 2018
Work presented by: Claire Charnley, Helen Petts, James Thompson, Robert Wilson

19 June 2018
Work presented by: David Steans, Bethan Hughes, Will Rose

23 May 2018
Work presented by: Claire Hope, Harry Meadley, Simon Warner, Aiden Winterburn
Guests: George Clark, Ismal Muntaha & Bunga Siagian